Thursday, August 25, 2005
Q. Доволно е да чуете како Picard го изговара тоа име за да сфатите дека не е добра работа кога тој ќе се појави. Сигурно сте го фатиле Q во некоја епизода (ако не во друга тогаш сигурно во "True Q" од The Next Generation која на Канал 5 ја репризираа безобразно многу пати), тој е тој што се појавува во блесок на бела светлина, облечен во капетанска униформа. Но кој е навистина Q, и уште поважно, што е тој?

Q е припадник на расата со исто име, која живее во вондимензионално пространство кое го нарекуваат Q Kонтинуум. Сите Q се бесмртни (се верува дека само Q може да убие Q) и семоќни. Не се знае ни како ни кога настанале. Иако најраната забележана средба помеѓу Q и човек се случила во XVIII век, Q - оној на сликата - првпат се претставува како таков речиси 600 години подоцна, пред екипажот на USS Enterprise NCC-1701-D во првата епизода од TNG, и продолжува да се појавува во текот на оваа и следните серии.

Не се знае зошто баш овој Q се појавува пред луѓето. Мотивите на Q расата се најчесто непознати, па така ретко се знае кога тој дејствува на своја рака а кога во интерес на Континуумот, иако во еден случај Континуумот му ги одзема моќите (кои подоцна му ги враќа). Можеби едноставно му е досадно па се забавува со тоа што го навредува Riker - барем во два случаи припадници на оваа раса имаат кажано дека Континуумот е дојден до точка кога се е кажано, се е направено и веќе и на нив им е здосадено од сопствената бесмртност. Има случаи во кои Q пробуваат да се спасат од ваквиот начин на живот: двајца одат да живеат меѓу луѓето (подоцна Континуумот ги убива, но преживува нивната ќерка која, сепак, се враќа да живее меѓу сопствената раса), а еден дури и пробува да си го одземе животот.

Токму овој Q со самоубиствени нагони (кој подоцна ќе го земе името Quinn) е тој кој ќе успее, барем на некое време, да ги раздвижи Q. Иако тие нема да му дозволат да се убие, тој ќе побара помош од Федерацијата и тоа на бродот USS Voyager. Kathryn Janeway ќе му ги исполни барањата за сослушување и за можноста за азил, и на крајот, откако и самата ќе го види Q Континуумот, ќе пресуди во корист на Quinn, и следниот ден тој ќе се самоубие. Ова ќе предизвика граѓанска војна во Континуумот. Сакајќи да ја спречи војната, Q добива идеа да има дете со Janeway, но, како што пишува во статијата за Voyager подоле, сепак тој ќе се реши да се размножува со припадничка на сопствениот вид, со што и става крај на војната.

Инаку, Q го игра актерот John de Lancie, кој ги импровизира на лице место поголем дел од навистина инвентивните навреди што ги упатува кон федерациските офицери (за жал немам пример при рака). Синот на Q го глуми вистинскиот син на John de Lancie, Keegan.
 
автор: З. Андоновски @ 8/25/2005 02:26:00 AM |


7 Comments:


At 11:56 AM, August 25, 2005, Blogger Dr. Philem0n

Интересно е зошто Q се 'плаши' од Guinnan...

 

At 1:48 PM, August 25, 2005, Blogger Бобо Николов

Пеер, и ја се плашам од Guinnan!

 

At 10:02 PM, August 26, 2005, Blogger Karakash

Mene Q uvek mi bil eden od najkul Star Trek likovi, no u isto vreme i najtuzen. Go zalev zaradi negovata besmrtnost...

 

At 2:27 AM, August 27, 2005, Blogger З. Андоновски

Q као Q (John de Lancie) никогаш не ми бил жален ради бесмртноста... Од сите Q тој најконструктивно ја користи: замара луѓе :-)

A Guinan како Guinan (со едно n) е приказна сама за себе, приказна што мислам дека не е доволно разјаснета во текот на TNG (иако не сум гледал доволно епизоди за да кажам со сигурност)...

 

At 7:14 PM, July 17, 2006, Anonymous Anonymous

Zdravo drustvo. Nemav pojma deka ima MAK TREK. Inace jas sum Star Trek fan i ne samo sto sum gi gledal site epizodi od site serii od site sezoni po nekolku pati, tuku imam procitano okolu 70% od knigite koi se scenarija i nikogas ne se snimeni (mozebi ke se snimaat). Sakam da objasnam sto e celata prikazna za "Q", bidejki ima posebno scenario koe dava celosno objasnuvanje zosto tolku im dosaduva na lugeto.
"Q" se vid koi odamna ja imaat nadminato materijalnata egzistencija i postojat kako cista energija (koja preoga od edna vo druga forma i nikogas ne isceznuva t.e. e besmrtna). Nasiot "Q", vo eden konflikt so drug "Q", slucajno go unistuva celiot zivot na tretata planeta od nasiot soncev sistem, otkako ovoj go gagal so meteor, a "Q" se pomestil malku nastrana. Taka iscelznal celiot zivot i site dinosaurusi. Vo Voyager ke naletaat vo D-kvadrantot na vid koi se potomci od nasite dinosaurusi, sto ne bi trebalo da se sluci bidejki site ke bidat unisteni, no ova scenario ne e nikogas snimeno i zatoa e malku kontradiktorno. Sepak produkcijata dosta si igra so patuvanje niz vremeto, taka da mozebi ke se nadovrzat nekako vo idnina.
Vo sekoj slucaj, zivotot na zemjata ke bide unisten po vina na "Q", pa kontiniumot ke go osudi da go sozdade covekot i da bide negov mentor (Znaci, "Q" e vsusnost gospod!!!). Toj go sledi razvojot na covekot, vlijae vrz istorijata, go nabljuduva covestvoto, za konecno da gi stavi na TEST (toa e prvata epizoda od Next generations, "Farpoin station"). Ke mu sudi na covestvoto deka e divjacka rasa koja ne zasluzuva da patuva niz vselenata i da se siri. Iako vo taa epizoda ke se izvlecat, do krajot na 6-ta sezona ke se pojavi uste 7 pati, za na kraj da se pojavi i vo poslednata epizoda od Next generations-povtorno vo uloga na sudija. Pikard ke go prasa dali e ova novo sudenj? A "Q" ke odgovori "Sudenjeto nikogas ne prestana i seuste trae". Toa e dragi moi momoentot na vistinata. "Q" celo vreme kako mentor ne nabljuduva, ponekogas i si igra so nasite zivoti, za na krajot misteriozno da se povlece od scenata na istiot tron od prvata epizoda. Ke mu kaze na Pikard deka svakajki go paradoksot na vremeto, covestvoto konecno mrdnalo cekor napred-se e relativno.
Zaklucokot e deka "Q" e toa kon sto nie se stremime. Sovrsenstvo.

 

At 7:14 PM, July 17, 2006, Anonymous Anonymous

Zdravo drustvo. Nemav pojma deka ima MAK TREK. Inace jas sum Star Trek fan i ne samo sto sum gi gledal site epizodi od site serii od site sezoni po nekolku pati, tuku imam procitano okolu 70% od knigite koi se scenarija i nikogas ne se snimeni (mozebi ke se snimaat). Sakam da objasnam sto e celata prikazna za "Q", bidejki ima posebno scenario koe dava celosno objasnuvanje zosto tolku im dosaduva na lugeto.
"Q" se vid koi odamna ja imaat nadminato materijalnata egzistencija i postojat kako cista energija (koja preoga od edna vo druga forma i nikogas ne isceznuva t.e. e besmrtna). Nasiot "Q", vo eden konflikt so drug "Q", slucajno go unistuva celiot zivot na tretata planeta od nasiot soncev sistem, otkako ovoj go gagal so meteor, a "Q" se pomestil malku nastrana. Taka iscelznal celiot zivot i site dinosaurusi. Vo Voyager ke naletaat vo D-kvadrantot na vid koi se potomci od nasite dinosaurusi, sto ne bi trebalo da se sluci bidejki site ke bidat unisteni, no ova scenario ne e nikogas snimeno i zatoa e malku kontradiktorno. Sepak produkcijata dosta si igra so patuvanje niz vremeto, taka da mozebi ke se nadovrzat nekako vo idnina.
Vo sekoj slucaj, zivotot na zemjata ke bide unisten po vina na "Q", pa kontiniumot ke go osudi da go sozdade covekot i da bide negov mentor (Znaci, "Q" e vsusnost gospod!!!). Toj go sledi razvojot na covekot, vlijae vrz istorijata, go nabljuduva covestvoto, za konecno da gi stavi na TEST (toa e prvata epizoda od Next generations, "Farpoin station"). Ke mu sudi na covestvoto deka e divjacka rasa koja ne zasluzuva da patuva niz vselenata i da se siri. Iako vo taa epizoda ke se izvlecat, do krajot na 6-ta sezona ke se pojavi uste 7 pati, za na kraj da se pojavi i vo poslednata epizoda od Next generations-povtorno vo uloga na sudija. Pikard ke go prasa dali e ova novo sudenj? A "Q" ke odgovori "Sudenjeto nikogas ne prestana i seuste trae". Toa e dragi moi momoentot na vistinata. "Q" celo vreme kako mentor ne nabljuduva, ponekogas i si igra so nasite zivoti, za na krajot misteriozno da se povlece od scenata na istiot tron od prvata epizoda. Ke mu kaze na Pikard deka svakajki go paradoksot na vremeto, covestvoto konecno mrdnalo cekor napred-se e relativno.
Zaklucokot e deka "Q" e toa kon sto nie se stremime. Sovrsenstvo.

 

At 8:47 PM, September 27, 2006, Anonymous Anonymous

Sve u redu ama kako toa sovrsenstvo a pravi greski?!
Ili mozda greskata e u negovite bogovi scenaristite na star trek :)