Thursday, September 15, 2005
Третата Star Trek серија, со наслов Star Trek: Deep Space Nine почна со емитување во 1992 година, течејќи паралелно со TNG. Новоста во DS9 беше што ова беше првата Star Trek серија во која немаше Enterprise. Не само тоа, немаше вселенски брод. Имаше само една обична вселенска станица во близина на Bajor. Барем, беше обична на почетокот, се додека во првата епизода не пристигнува Benjamin Sisko како федерациски управник на станицата, заедно со Jadzia Dax ја откриваат црвјата дупка што води до Гама квадрантот, правејќи ја нивната станица една од поважните стратешки локации на федерациската територија.

DS9 го имаше најразновидниот "екипаж" од било која ST серија. Сите што ја изгледале серијата од почеток до крај ќе се согласат дека Sisko е најнеобичниот капетан досега (ако не и воопшто човек). Од сите во станицата најдобро го познаваат неговиот син Jake, и Jadzia, млада Trillка кога во себе го носи повеќе векови стариот Dax (поради што Sisko и се обраќа со "Old Man"). Шефот на обезбедување е припадник на (отпрвин) непозната раса која може да си ја менува формата. Има и Ференги, Quark, сопственик на барот во станицата. И ако му текнува на некој на епизодниот лик од TNG, Chief O'Brien? И тој е тука. Подоцна им се придружува и Worf. А и докторот Bashir си има свои тајни. И еден цел куп други споредни ликови кои се толку важни што дури и понекогаш имате чувство дека не е фер што ги нема меѓу главните ликови, на најавната шпица.

На нашиве простори, Deep Space Nine нема многу обожаватели. Тоа е најверојатно поради фактот што додека другите серии беа повеќе пати репрезирани на домашните телевизии, а Enterprise ја фати ерата на кабловската телевизија и ADSLот, од DS9 видовме само некои од првите епизоди, кои беа прилично досадни. Всушност, DS9 навистина почнува кога почнува и војната на Федерацијата со сојузот на раси од Гама квадрантот кој се нарекува Dominion. Секоја епизода почнува да има последици во следната, се е поврзано, има ликови колку во шпанска серија (за среќа нема нагло менување на сцени кај најважното), огромни вселенски борби... И се разбира, еден од најдобрите негативци во Star Trek: Weyoun.

Иако публиката тешко го прифаќа новиот формат и рејтинзите упорно паѓаат, критичарите, а сигурно и тие што имале трпение да ја следат серијата и да ги пополнуваат дупките од испуштените епизоди (една од последиците на имање цврст континуитет меѓу било кои епизоди е дека не може човек да почне да гледа од било која епизода по било кој редослед и да сфати што се случува), се согласуваат дека ова е одлична серија. Сепак, популарноста на DS9 секогаш била и ќе биде чекор зад другите Star Trek серии, што е штета, бидејќи е многу поквалитетна од Voyager. Но, Seven of Nine си е Seven of Nine...

Види линк: Deep Space Nine петиција
Види линк: капетан Benjamin Sisko
 
автор: З. Андоновски @ 9/15/2005 01:18:00 AM |


16 Comments:


At 8:13 AM, September 15, 2005, Anonymous Vasko

Apsolutno e tochno deka najslabata alka na Star Trek ne e Deep Space 9, kako shto najmnogu fanovi mislat, tuku Voyager. Otkako gi izgledav site epizodi od TNG, DS9, VOY i ENT, TNG i DS9 se ramo do ramo. Tochno e deka za da se razbere DS9 potrebno e vo kontinuitet da se gledaat site epizodi. Za tie shto nemaat vreme posebno bi ja preporachal "In the Pale Moonlight" (6ta sezona, 19 epizoda), presvrtnica vo bitkata so Dominion. Edinstvena maana na DS9 e prvata polovina od 7mata sezona. Epizodite mnogu se razvodnuvaat i ne se vazhni nitu za prikaznata, nitu se "character builder", nitu posebno interesni. No krajot e interesen i zatoa mozhe da im se prosti na scenaristite shto privremeno ostanale ne mnogu kreativni.

 

At 11:03 PM, September 15, 2005, Anonymous Zlatko H o R o R

Koj veli deka Seven of nine e Seven of nine celata e vestacka(ima mnogu nadueni usni) Kira ti e 100% priroda. Inaku spored mene edna od najdobrite epizodi vo DP9 e onaa koga Sisko so Garak smisluvaat plan kako da gi vovlecat Romulancite vo vojna od no od Federacijskata strana.

Dodeka sme kaj Dp9 bi trebalo vo nekoj sledna statija da bide razraboten likot na Garak.

 

At 12:31 AM, September 16, 2005, Blogger З. Андоновски

Да, на тие што не им е јасно и во двата коментари се зборува за истата епизода: "In The Pale Moonlight"... Навистина добра е таа епизода.

Инаку, зашто е тапа почетокот на седма сезона: ја нема Terry Farrel, goddamnit! Ezri Dax е слаба замена за Jadzia, не е ни пола Old Man :-)

 

At 11:40 PM, September 18, 2005, Anonymous Горан Андреев

Да ТИ КАЖАМ ОВА Е ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ СЕРИЈАЛИ НА СТАР ТРЕК ШТО СУМ ЈА ГЛЕДАЛ ДО СЕГА!

 

At 7:02 PM, September 20, 2005, Anonymous Anonymous

Da ne znaes klingonski slucajno? :)

 

At 4:30 AM, September 21, 2005, Anonymous Anonymous

Точно е дека DS9 во време на емитувањето не е попопуларна од Voyager, но од денешна гледна точка, DS9 има најголема „флота“ обажаватели. Проверете на Star Trek сајтот, fan rattings, од десет најдобри епизоди барем половина се DS9.
Да не зборуваме за „случајности“ како DS9 и Bajor на Celestia, итн.

П.С. "In Pale Moonlight" е дефинитивно all trek favorit.

 

At 8:09 PM, September 28, 2005, Blogger Бобо Николов

Сте ја гледале "Trials and Tribble-ations"? Ептен закон епизода. DS9 екипажот е одлично вклопен со екипажот на Enterprise 1701! :)

 

At 10:57 PM, October 12, 2005, Anonymous petrus

luge aman be mi skratija hrt2, niso nemozam da gleam...

 

At 3:04 AM, October 20, 2005, Blogger Butik

Па можам да кажам дека DS9 е најневообичаен серијал. Кај нас нема многу обожаватели. (Само јас познавам 10 Star Trek фанови и ниој од нив не го поштуе DS9). Тука на некој начин се открива темната страна на Федерацијата. Сиско како нејзин носител прави многу "неморални" работи. Се открива постоењето на Секција 31 (недоволно разработена тема) се прават интриги и валкани игри, со еден збор се наопаку од Пикард. Но сепак е одличен серијал, а за тоа дали секоја епизода би имала скриена порака ќе морам да ги изгледам епизодите барем уште еднаш.
За тие фанови кои не го сакаат DS9, нека го гледаат прво цел па после ќе зборуваме.

 

At 4:10 PM, November 23, 2005, Anonymous Ребро

големите букви се намерни...

НЕ ПИШУВАЈТЕ СПОЈЛЕРИ ВО ПОСТОВИТЕ И КОМЕНТАРИТЕ!!!

Или барем како на секој културен блог пишете дека има споилер подолу (има соодветен македонски збор за споилер?)

Сега Трип ми е некако полумртов цело време (ја гледам 3-та сезона) :-)))

 

At 4:57 PM, December 15, 2005, Blogger Legate Duko

DS9( e odlicna serija samo kaj nas koga ja davaa toa beshe prvata sesona koga uste nisto ne e razraboteno...
Ima odlicni likovi,zaplet i dobivas cuvstvo deka gledas film od 20h---super.

BTW Ezri Dax e odlicna i stvarno imase dosta interesni epizodi so nejze...plus mnogu slatko izgleda devojceto :)

 

At 12:01 PM, January 04, 2006, Anonymous Gogo

DS9 e otstapuvanje od "explore" tradicijata na negovite prethodnici i naslednici. Sepak, serijata e odlicna. Ona sto e ocajno e portretiranjeto na Sisko. Glumecot e ocaen vo taa uloga i potpolno e out. Koga ke se vidi so koj mu bese prethodnik (Patrick Stewart) i visokiot standard sto go postavi, izborot na Rick Berman za ovoj tip e katastrofa.
Ke bide veselo da imame serija "explore expand exterminate".

 

At 1:40 PM, February 25, 2006, Anonymous Anonymous

I jas bi se soglasil so faktot deka DS9 e edno isklucitelno ostvaruvanje koe vozbuduva vo isklucitelna mera i koe navistina zasluzi poveke pozitivna energija.Jas go izgledav celiot serijal koga se emituvase na HRT i mozam da kazam deka kreativnosta na scenaristite vo odnos na likovite Odo, Quark, Jadzia ( prv pat upotrebena i lezbijska scena )e nepovtorliva, kako i Jem Hadarite.Ubavo bi bilo koga nekoja od makedonskite Tv stanici bi gi otkupil site epizodi od ovoj serijal.

 

At 1:42 PM, May 16, 2006, Anonymous Anonymous

DS9 spored mene e posle VOY, a sekako na prvo mesto e The Next Generation so nepovtorliviot, originalniot Patrick Stewyard. Nego daj da prodolzime so peticijata da prodolzat da se snimaat.

 

At 6:50 PM, October 21, 2006, Anonymous Bobi

ej luge ke moze nekade da gi najdam seriite DS9.

Nemav moznost da gi gledam a sum gi gledal skoro site od TNG i Enterprise.

Ako moze da mi gi dade nekoj na dvd-a ili cd-a toa bi bilo super.

fala odnapred

 

At 10:16 PM, January 07, 2009, Anonymous Anonymous

Kako prvo Next Generation ne mi e nesto naj naj ,nekad e dosadna.
Patrick Stewyard malko e pederastican ako ne i malko povise posebno k`d ke otide da se vidi sas brata mu u Francusku Bjaks.
Johantan Frakes e krivco i celo vreme on gi cari zenske a krivco e plus bez bradu u prvu sezonu abe smotan smotan eptem.
Sirtiska ne e losa
Vtoro DS9 e bolja od Voyager tuj nema komentar ,samo Sisko nema pojma od glumu ,posebno k`d pocne da se nervira i dere ,kako malo dete e sto iskocilo od ucilnicu
a i Odo e previse ukocen.
za Dominion svaka cast edna od podobro osmisleni rase u svite serijali.Bravo
Steta sto nema novi serijali