Thursday, January 26, 2006
Пред неколку месеци, имав напишано статија за Borg, една од моите омилени раси во Star Trek. Тогаш не спомнав за тоа како тие патуваат низ галаксијата. Borg колективот за примарно "превозно средство" ја користи Borg коцката, или Borg Cube. Една таква коцка може да биде голема дури 28 кубни километри, носејќи екипаж од 200 000 Borg единки. Borg коцката се смета за брод со најголема деструктивна моќ.

Коцакта има необична структура, далеку поразлична од обичните бродови. Имено, нема ништо од она што го имаат обичните бродови. Но, затоа има штитови и оружја кои се многу помоќни од повеќето бродови кои ги знаеме. Коцката би можела да функционира дури и ако е 78% уништена. Опремена е со голем број, пласма зракови, фејзери, торпеда, итн.. За движење, користи transwarp технологија.

Најголем број на Borg коцки, има во Делта Квадрантот. Се смета дека има илјадници коцки кои се наоѓаат таму. Исто така, една коцка има моќ да асимилира цела планета.


Види линк: Borg расата
Види линк: Borg Sphere & Borg Diamond
 
автор: Бојан Николов @ 1/26/2006 07:00:00 PM |


8 Comments:


At 6:50 PM, January 28, 2006, Anonymous zlatko horor

Исто така покрај коцката имаат и бродови во форма на топка кои мислам дека се далеку помалубројни. Исто така тие се фасцинирани од т.н Омега честица за која сметаат дека е нешто најсовршено што постои во универзумот и на некој начин тоа за нив претставува бозевство.

Поздрав.

 

At 3:58 PM, January 31, 2006, Blogger Ј. Зинговски

Има повеќе типови на Borg вселенски бродови, најчести се Borg Cube, Borg Sphere (брод во форма на топка, кој има специјална технологија на брза регенерација) и Borg Diamond (ова е вселенскиот брод на матицата). А може да се сретнат и така наречените Borg Interseptors кои се во форма на квадар. Тие се основните вселенски бродови на боргите. Најсмртни оружја против Borg вселенските бродови имаат Species 8472 кои во една битка уништија 15 Borg Cubes за само момент.

 

At 5:06 PM, January 31, 2006, Blogger Бобо Николов

Наскоро ќе има статии и за другите Borg бродови.

 

At 2:08 PM, February 10, 2006, Blogger Rogi

Zdravo. Me interesira dali nesto sto me "maci" mene i kolega Juruk e nesto sto e normalno ili pak ne?

Stanuva zbor za toa zasto sve u filmov mora da bide toku Americko.

Konkretno zasto na site brodovi na federacijata mora da stoi USS, sto e isto kako na denesniva USA brodovi?!?

Bas me interesiraat vasite komentari na temava!!!

POzdrav

 

At 10:07 PM, February 11, 2006, Blogger Master Ckalja

Кога сме кај бродовите на Борг, ме интересира дали некој некогаш споредувал детално од сите Star Trek филмови и серијали кој брод без разлика на раса го поседува е најмоќен? Ако имате вакво инфо пишите.
Позрдав до Роги, и ја се чудам зашто на Star Trek:The Next Generation сите бродови носат префикс USS како да се UNITED STATES SHIP?!!? Ако праиме муабет за ознака на федерацијата тогаш би требало да биде кратенка нешто како UFP-United Federation of Planets UFS-United Federation Ship! И мене малку ова не ми штима...

 

At 2:29 PM, February 19, 2006, Blogger Ј. Зинговски

Е тоа USS е типично кај американските бродови во морнарицата. Кога за прв пат Star Trek се појавил на сцена а тоа е во шеесеттите години, Гене Роденбери можеби го замислувал вселенскиот брод како поморско пловило и им дал исти ознаки како што имаат во морнарицата, инаку ова е само предпоставка. Инаку секој брод на федерацијата носи ознака NCC-(сериски број) тоа е стандардно, и NX ако бродот е во експериментално тестирање. Пример NCC-1701 e USS Enterprise, NX-2000 е USS Exceslsior.

 

At 10:22 PM, February 24, 2006, Blogger subcommander d'ana

zdravo i od mene.... eve i mene me obzema treskata narecena star trek.. sega samo na kratko... vo idnina se citame poveke...
pozdrav
subcommander d'ana

 

At 5:32 PM, April 03, 2006, Anonymous Anonymous

a da vidite vie ova ...
www.stepstoneint.com