Monday, January 30, 2006
Конечно! Конечно! Конечно! Конечно некоја македонска телевизија реши да ги задоволи македонските Стар Трек фанови со прикажување на петтиот Стар Трек серијал!

Од денес (30.01.2006), во 19:30 часот, на ТВ Телма ќе можеме да гледаме Star Trek: Enterprise. 
автор: Бојан Николов @ 1/30/2006 01:14:00 PM |


10 Comments:


At 6:05 PM, January 30, 2006, Anonymous Anonymous

AAA Супер
А во кој термини ќе се дава
секој ден или...

 

At 9:59 AM, February 01, 2006, Blogger Karakash

Ама "транслаторот" нешто слабо им работи. Понудете се вие да им ги правите преводите, зш вака не ги бива...го преведуваа Стовокор?!?

Иначе, ја ја иам изгледано првата сезона, така да ќе чекам да видам дали ќе ја даваат и втората итн.

 

At 10:19 AM, February 01, 2006, Blogger Бобо Николов

Преводот на Телма и не е баш најдобар, но тоа е тоа. Битно можеме да гледаме Star Trek и на телевизија. :)
И, да...како што разбрав, ќе ги даваат сите 4 сезони.

 

At 4:25 PM, February 01, 2006, Blogger З. Андоновски

Инаку, за тие што не знаат, репризи има во 10:45, 15:55 и 2:10. Така да, имате 4 прилики секој ден да ја фатите (евентуално снимите) епизодата. Јас обично ги заборавам сите 4.

 

At 12:44 AM, February 08, 2006, Anonymous Александар

Преводот на серијата е таков каков што го направиле во ТРАМИСО МАРКЕТИНГ, сега не може ништо да се промени околу тоа. Ќе мора да се помириме дека толку ни е чергата. Но она што не може и не смее да се толерира е немарноста и неодговорноста на техничката екипа на ТВ Телма, која е заслужна за изобличениот звук кој доаѓа до гледачите. Имено, прегласниот звук на снимката која ја емитуваат доведува до појава на т.н. премодулација, забележлива како крчење на звукот. Грешката е непростива бидејќи се што треба да направат во ТВ Телма е да го намалат нивото на звучниот сигнал пред тој да стигне до модулаторот во нивниот предавател. Со други зборови, некој треба да го “сврти” соодветниот потенциометар, и овие изобличувања ќе исчезнат. Но еве веќе трета епизода, а петти ден, како никој во телевизијата не се наоѓа повикан да го корегира нивото на звукот. Затоа овој пропуст е за секоја осуда.

 

At 10:32 PM, February 09, 2006, Anonymous Anonymous

kapetanov ne go biva

AT ALL !

uste havajkata mu fali i pravo vo kvanten skok..

mene mi e smeshen!

 

At 10:02 AM, February 16, 2006, Anonymous Anonymous

jas gi imam gledano site epizodi na Hrvatska TV od site sezoni i imaa odlicen prevod , zatoa sega koga ke gledem so "skopskiov" prevod se bezvrska kako spanska serija se.

 

At 11:52 PM, February 23, 2006, Anonymous goransmilevski68@yahoo.com

se e dobro lugje no ima li nekoj koj sto kje mi kaze dali voopshto kje se dava i cetvrtata sezona bidejki kako shto razbrav kje davale samo 75 epizodi . bi prashal i nekogo od vas da ne ima nekoj sluchajno na dvd nekoj od filmovite bideji ja obozavam serijata a uspeav samo nemesis da go najdam a drugite neneka mi napishe meil na goransmilevski68@yahoo.com bi sakal
da gi kupam a jas gi imam site sezoni od TNG SO PIKARD OD ORGINALI NA DVD KONTAKT 070267651

 

At 12:07 AM, February 24, 2006, Blogger goran

DEFINITIVNO GI BARAM FILMOVITE NA DVD SO ILI BEZ PREVOD A I NEKOJ AKO GI IMA EPIZODITE OD VOYAGER BI MU DAL VO ZAMENA ZA TIE DA GI PRESNIMI SITE EPIZODI OD STAR TREKT TNG OD ORGINALI SO MNOGU EXTRA VO NIV NO BEZ PREVOD

 

At 11:48 AM, March 16, 2006, Anonymous Anonymous

Sto te gledam cuden, be Goran, fanovite na Startrek se uste pocudni sustestva od najbizarnata rasa pojavena vo serijalite, site gi imaat po doma na DVD-ja ama si gi cuvaat za sebe!
Otidi samo prasaj vo bilo koja DVD-teka i prasaj dali imaat nesto od serijalot ili nekoj film,ke te gledaat tupo kao da si im pobaral najegzoticno rastenie od Risa!Zatoa kao mene sega si gi naracav direkt od USA da mi gi kupat prijateli i , mozda,mozda ke bides usluzen!
A, za Telma nemam komentar,sekoja cest, podobro nekogas otkolku nikogas, ama prevodot-TI POL,PI DZEM i sl