Saturday, April 22, 2006
Вчера беше соопштена новост која ги потресе фановите на Стар Трек. Имено, во новиот долгометражен филм, единаесети по ред, (засега со работен наслов "Star Trek XI"), нема да го видиме капетанот Picard, ниту пак Archer, а најмалку нов екипаж. А, да не заборавиме што се збореше во јануари, затоа клик тука.

Новостите велат дека новото продолжение ќе го режира J.J. Abrams (кој го режираше Mission Impossible III), а приказната за деновите на Kirk и Spock, поминати на академијата, и нивната прва мисија во вселената.

Оваа вест (или ако сакаме да се тешиме - гласина) разочара многу фанови. Во нив спаѓам и јас, бидејќи сум сигурен дека не сакам да гледам млади глумци во униформите на William Shatner и Leonard Nimoy, односно Kirk и Spock. Приказната би била тотално беспотребна. Наместо Стар Трек да оди напред, се враќа назад.
 
автор: Бојан Николов @ 4/22/2006 02:55:00 AM |


8 Comments:


At 3:00 PM, April 22, 2006, Anonymous Milan Tasevski

site ne razocara ovaa vest :(((

 

At 5:47 PM, April 22, 2006, Anonymous Anonymous

Jas porado bi go gledala Picard ostaren kako go pominuva svojot zivot,odnosno glumecot Patrick Stewart,otkolku nekoj mlad nepoznat glumec kako se obiduva da go odglumi nego.Istoto e i so Kirk i drugite.

 

At 2:10 PM, April 23, 2006, Anonymous Anonymous

Лееј ова стварно разочара... Дефинитивно Picard, или Archer... другото булшит.......

 

At 4:22 PM, April 24, 2006, Blogger Master Ckalja

Ја исто коа прочитав на официјалниот Стар Трек сајт дека тематиката ке биде првата мисија на Кирк и Спок, се збунив малце. Знам дека William Shatner е сеуште жив, ама малкицку ми е стар да го глуми Кирк на млади години. Ај Спок ко ке видиш веќе имаше катаљон маски за да изгледа така во серијата, па со модерна технологија може да се направи маска која ке биде оригинал (сетете се на Ворф и дали можете да го препознаете глумецот без маската). Ама како ке го измладат Shatner за да глуми не ми е јасно. И јас нејќам да глеам друг Кирк, Пикард или Арчер - тоа се фаците - тие се луѓето.
Ама само како инфо - Проектот ќе го надгледува Rick Berman, а за тие што не знаат тој е продуцент на сите серии и филмови Стар Трек после Rodenberry и избран да ја продолжи неговата работа од самиот Gene Rodenberry. Така да ако овој човек ја има моќта да каже што не а што да, мислам дека све ќе излезе некако изненадувачки во ред пошто верувам дека тој најдобро знае што може да биде негативно за целата сага.
Поздрав и да се надеваме на најдобро!

 

At 6:52 PM, April 27, 2006, Blogger Андреј

Abrams won't reveal the true storyline, but hints that it won't feature characters Captain James T. Kirk or Mr. Spock at all, but doesn't rule out bringing some of the original characters back for the new film

 

At 4:41 PM, May 08, 2006, Blogger Rogi

Значи овие се стварно ненормални. Е ни јас богами не сакам да гледам некои нови фацки што ќе се викаат Кирк или Спок.

ИдиЈотизам до крајни граници. Криво ми е што заради кеш уништуваат ненормално добра сага. Шо к** им текна сеа да се враќаат во времето на Кирк.

Се надевам дека правиме муабет и се нарвираме за гладина!!!!!

STAR TREK FOREWER

 

At 4:43 PM, May 08, 2006, Blogger Rogi

Значи овие се стварно ненормални. Е ни јас богами не сакам да гледам некои нови фацки што ќе се викаат Кирк или Спок.

ИдиЈотизам до крајни граници. Криво ми е што заради кеш уништуваат ненормално добра сага. Шо к** им текна сеа да се враќаат во времето на Кирк.

Се надевам дека правиме муабет и се нарвираме за гладина!!!!!

STAR TREK FOREWER

 

At 9:00 AM, May 11, 2006, Anonymous Anonymous

Mislam deka ovaa predlozena ideja e mnogu glupava.Moe scenario e da se napravi dolgometrazen film so ekipazot na Star Trek:Enterprise bez nikakvi izmeni(momcite i devojkite se OK) a temata da bide kako vo Ster Trek VI-X odnosno Zemjata e vo opasnost pa Picard ja spasuva.Veke dovolno go vidovme Picard vo taa uloga, pa mislam deka i Archer ima pravo na takvo nesto.