Thursday, November 09, 2006
Ако блогов беше во мала пауза, не значи дека не се случуваше ништо интересно поврзано со Star Trek. Што се случуваше изминатиов месец:

• Абрамс се загрева за претстојниот проект, Star Trek XI. Во последното негово гостување на MTV изјави дека сценариото е готово, но не е сигурен дали самиот тој ќе го режира филмот. Освен коментарот дека “ приказната е неверојатно добра”, не беа откриени никакви дополнителни информации. Ништо да ги поткрепи гласините за можното учество на познатиот актер/dianetic/trekkie Том Круз.

• Тридневната аукција на Christie’s по повод 40 години Star Trek заврши со 100% распродажба. 1000 костуми, модели на бродови, автентични маски и други колекционерски предмети “изчезна” во краток рок, оставајќи зад себе дебела трага од 7,107,040 долари. Најголемата цена била понудена за моделот Starship Enterprise-D (200x150x 35) - 576,000 долари (очекуваната сума била околу 25-30 000 долари), поставувајќи нов аукциски рекорд.

• По бројните гостувања во најразлични емисии, Шетнер конечно ќе води свое шоу. Насловено како “Show Me the Money”, шоуто стартува на 22 Ноември на телевизијата ABC. И самите претпоставувате концептот на емисијава нема никаква врска со Стар Трек.
Човеков е насекаде.

• Од друга страна, Леонард Нимој (Spock) се занимава со добротворни акции; неговата фондација помогна за повторното отварање на “The Griffith Observatory” во Лос Анџелес. Оваа обсерваторија беше искористена за потребите на епизодата “Future’s end”- Voyager. Донацијата на Нимој придонесе за проширување на обсерваторијата која сега има планетариум, јавни телескопи и научен музеј.

• Овој месец е роденденот на Armin Shimerman, актерот кој го играше Quark, еден од најинтересните ликови во DS9 и TNG. Освен него, родендени имаат и: Guinan (Whoopi Goldberg), Chakotay (Robert Beltran), Dr. Julian Bashir (Alexander Sidding), Jadzia Dax (Terry Farrell) и Rom (Max Grod?nchik). И да не го изоставиме и Tom Paris (Robert D. McNeill)
 
автор: Clathrin @ 11/09/2006 08:36:00 PM |


5 Comments:


At 12:17 PM, November 10, 2006, Anonymous Anonymous

Moze li da mi dadete sajt so online igra Star Trek.

 

At 1:47 AM, November 13, 2006, Anonymous Anonymous

Ako baras browser igra tesko da najdes sum baral, ama zatoa vo podgotovka e mnogu dobra stvar, sto kje gi zainteresira site fanovi na Star Trek.
http://www.startrek.perpetual.com/

 

At 6:39 PM, November 13, 2006, Anonymous Vasko Cacanoski

Mnogu e interesen konceptov za mesechen blok od kusi Trekki vesti. Kako ideja mozhete da ja odrzhuvate i vo idnina, ne mora samo posle podolgi pauzi :-).

 

At 9:24 AM, November 14, 2006, Anonymous Anonymous

se e super no sto velite daliStar Trek ce ostane i za cetirieset godini pa za da mozeme da mu pravime 80 godisnina

 

At 5:12 PM, November 25, 2006, Anonymous MakTrek

Ima Star Trek browser igra koja se vika The Neutral Zona site zainteresirani moze da ja probaat

http://www.educontinuum.org/darkside/se_dev/login_form.php