Wednesday, January 31, 2007

• Патрик Стјуарт (Капетан Пикард) кој работи како советник на Универзитетот Huddersfield во Јоркшир, ќе биде гостински професор на современиот театар во Универзитетот Оксфорд. За оваа извонредна покана Стјуарт го изјавил следново: "I am honoured, delighted, thrilled to bits and tickled pink". :) Предавањата ќе започнат во Април.

• Кејт Мулгроу (Капетан Џејнвеј) ќе биде меѓу авторите на книгата “Гласови на Алцхајмеровите” (Voices of Alzheimer’s), дело на организацијата “The Healing Project”. Книгата ќе се состои од приказни на луѓе кои се справуваат со последиците од Алцхајмеровата болест, а парите од продажбата ќе бидат наменети за истражувања и добротворни цели. Кејт е активна и во театарот; на 22 Февруари во New York City Center’s Stage II започнува со изведба претставата “Our Leading Lady” во која таа ја има улогата на Laura Keane, а дел е и од актерската екипа на “History Girls”, која ќе биде изведена на 12 Февруари.

• Александер Сидиг (Џулијан Башир) учествува во најновиот филмски проект на Нил Маршал, Doomsday. Во овој футуристички трилер Сигид ќе ја игра улогата на Хачер, британски премиер. Снимањето започнува следниот месец, на локации во Јужна Африка и Велика Британија. Сигид и понатаму е дел од серијата “24” каде ја игра улогата на Хамир Ал-Асад.

• Вилијам Шетнер (Капетан Кирк) неодамна имаше интервју во Time magazine, насловено како 10 Прашања за Вилијам Шетнер. Во него беа дискутирани теми поврзани со неговата улога во серијата Boston Legal, комедија која се емитува на телевизијата ABC од 2004 година. Шоуто на Шетнер насловено како “Show me the money” е откажано по едномесечно прикажување, и заменето со “Аmerica's Funniest Home Videos”. Шетнер изјавил дека се надева дека причината за отфрлањето на шоуто од страна на публиката е досадниот концепт на играта, а не неговата улога како водител.


Јануари беше месецот во кој родендени имаа: Dr. Leonard McCoy (DeForest Kelley), Nog (Aron Eisenberg), Zefram Cochrane (James Cromwell), Saavik (Kirstie Alley) и Ro Alen (Michelle Forbes).

На 08.01.2007 му беше роденденот на Стивен Хокинг, најпознатиот теоретски физичар и наводно голем Trek фан. :)
 
автор: Clathrin @ 1/31/2007 10:02:00 PM |


4 Comments:


At 1:29 PM, February 01, 2007, Anonymous Anonymous

За тие што не знаеле DeForest Kelley е починат на 11 јуни 1999 година.

Такашто малку е нвкусно да му се спомнува роденденот а?

http://www.imdb.com/name/nm0001420/

 

At 7:03 PM, February 02, 2007, Blogger Ѕвезда Монева

Не смее да се споменува зошто веќе починал? Да ја закопаме историјата? :)

 

At 11:38 AM, February 05, 2007, Anonymous anonimna

Eeeee,bravo,bravo,bravo,konecno da vidam nesto novo.Bravo!

Malata anonimna curica.

 

At 9:57 PM, February 10, 2007, Anonymous Anonymous

Dzedzooo i tvojta nej lesna... So sa glupiris ne znam... Zemi ceti skandal ne maktrek go raspravis...